UTRATA ZĘBÓW
Utraciłeś ząb, co dalej?
Tradycyjne rozwiązania protetyczne
Nieodwracalne uszkodzenia zdrowych tkanek
Dyskomfort
Zanik kości
Utrata kolejnych zębów
Niedopasowanie protezy
Niekorzystne zmiany w wyglądzie
Wymuszone zmiany nawyków żywieniowych
Utraciłeś ząb- co dalej?
Mówi się, iż prawdziwą wartość jakiejś rzeczy najczęściej doceniamy po jej utracie. To samo dotyczy także naszych zębów. Ich utrata – z jakiejkolwiek przyczyny – z reguły odczuwana jest jako bardzo dotkliwa zmiana w naszym życiu. Dopiero wówczas staje się jasne, jak duży jest wpływ zębów na nasze zdrowie, poczucie pewności siebie i samoocenę. Zęby są naszą doskonale widoczną wizytówką. Zdrowe i piękne są oznaką żywotności, poczucia własnej wartości, sympatyczności i atrakcyjności. Zęby postrzegane są jako integralny składnik estetycznego i harmonijnego wyrazu twarzy.
Utracone zęby należy czymś zastąpić. Brak zębów jest nie tylko problemem estetycznym, ale poważnym defektem źle wpływającym na zgryz, stawy żuchwowo-skroniowe, dziąsła, kości żuchwy i szczęki. Pośrednio wpływa również na ogólny stan naszego zdrowia, wymusza bowiem zmianę diety i trybu życia.
Nawet utrata pojedynczego zęba jest potencjalnym zagrożeniem, bowiem….zęby lubią swoje towarzystwo. Kiedy zabraknie zęba obok, ten który został, pochyla się w powstałą lukę, po czym śladem swojego poprzednika - wychodzi….
Tradycyjne rozwiązania protetyczne
Klasyczne leczenie protetyczne pozwala odtworzyć brakujące zęby za pomocą mostu lub protezy. Związane jest to jednak koniecznością nieodwracalnej ingerencji w zdrowe tkanki pozostałego uzębienia, tak by na nim udało się zamocować most. Oszlifowane zęby pozostają na zawsze uszkodzone.
Użytkowanie protezy często wiąże się z uciążliwym dyskomfortem. Ekstremalnym przypadkiem są sytuacje, gdy pacjent cierpiący na całkowite bezzębie korzysta z protezy całkowitej. Zdarza się, iż mimo nienagannego wykonania protezy dyskomfort jest tak duży, iż pacjent nie może z niej korzystać. Kleje bądź mechaniczne zaczepy nie są w stanie rozwiązać tego problemu w sposób satysfakcjonujący i trwały.
Za utratą zębów zawsze idzie utrata kości, w której osadzone były ich korzenie. Tradycyjne rozwiązania protetyczne nie rozwiązują tego problemu. Pośrednio wpływają więc negatywnie na objętość kości szczęk przyczyniając się do ich zaniku. Po utracie zęba lub zębów tkanka kostna, która poprzednio otaczała ząb (zwana wyrostkiem zębodołowym), znajduje się pod protezą lub mostkiem. Kość wyrostka zębodołowego pozostaje nieobciążona mechanicznie, nie "pracuje", nie bierze udziału w fizjologicznych czynnościach, np. w procesie żucia. I - podobnie jak np. nieużywana tkanka mięśniowa - zanika, bowiem kość nieobciążona zawsze ulega zanikowi.
Wielu z nas w bolesny sposób przekonuje się o konsekwencjach zaniku kości. W dłuższym okresie czasu zdrowe zęby, na których osadzono most lub protezę mogą ulec przeciążeniu, zmienić pozycję i przestają pełnić swoją funkcję. Dodatkowo postępująca resorpcja kości powoduje utratę ich stabilności. Zęby zostają pozbawione odpowiedniego podparcia. Dochodzi do utraty kolejnych zębów.
Resorpcja kości wyrostka zębodołowego powoduje również zmianę się kształtu dziąseł - ich wysokość ulega obniżeniu (pacjenci opisują to jako "zanik" dziąseł). Proteza przestaje pasować, pojawia się ucisk, lub zbędny luz i dyskomfort. Pociąga to za sobą konieczność wielokrotnego dopasowywania protez, a także stwarza poczucie braku pewności siebie w trakcie posiłków, rozmowy lub uśmiechania się.
Przy większych zanikach kości dochodzi do charakterystycznych zmian w wyglądzie twarzy. Usta i policzki zapadają się, żuchwa wysuwa się do przodu, pojawia się tzw. "wygląd baby jagi".
Stosowanie protez wymusza zazwyczaj zmianę diety, bowiem problemem pozostaje siła żucia. Tradycyjne protezy są w stanie przywrócić zaledwie 30–50 proc. siły żucia. W efekcie użytkownicy protez jedzą rozdrobnione, miękkie pokarmy, najczęściej ubogie w błonnik i pozbawione wartościowych składników obecnych w surowych warzywach i owocach.
Protezy ograniczają wrażenia smakowe i dotykowe oraz utrudniają odczuwanie temperatury. Nawet najpyszniejsze smakołyki i owoce gryzione protezą nie smakują tak jak dawniej.
Na szczęście nie jest to sytuacja bez wyjścia. Problemy te da się rozwiązać za pomocą implantów stomatologicznych.
Polecamy

Gdy brakuje kości...

Szukaj gabinetu z tym znaczkiem !

Dzieci uwielbiaja The Wand ! Zobacz film!

Znajdź gabinet
Sprawdź, gdzie stosowane są produkty z naszej oferty.
