- Baza wiedzy
- Chirurgia
- Co możesz zyskać dzięki płytkom ochronnym PerioPlast?
Co możesz zyskać dzięki płytkom ochronnym PerioPlast?
Do czytelni- Co możesz zyskać dzięki Elemental PerioPlast, jako klinicysta wykonujący zabiegi implantacji, periodontolog czy chirurg szczękowo twarzowy?
- Badania kliniczne potwierdzają korzyści z zastosowania płytek ochronnych (stentów) Elemental PerioPlast
- Badania in-vitro wskazują na wysoką biokompatybilność materiału
- Praktyczne zastosowanie Elemental PerioPlast w Twoim gabinecie
- Sposób przygotowania i użycia stentu ochronnego Elemental PerioPlast
Elemental PerioPlast – innowacyjny materiał ochronny dla miejsc dawczych na podniebieniu
Dzięki opatentowanej technologii łączenia polimerów z cynkiem Elemental PerioPlast cechuje się wyjątkowymi właściwościami bakteriostatycznymi. Jest wysoce biokompatybilny.
Co możesz zyskać dzięki Elemental PerioPlast, jako klinicysta wykonujący zabiegi implantacji, periodontolog czy chirurg szczękowo twarzowy?
Użycie płytek ochronnych (stentów) Elemental PerioPlast skraca czas wykonywania zabiegu z 13 minut do 7 minut. Oprócz tego zabezpieczenie miejsca dawczego jest po prostu łatwiejsze. Lista korzyści jest długa:
- prosta procedura przygotowania płytki
- błyskawiczny czas przygotowania – po 20-30 s produkt gotowy do użycia
- dopasowanie płytki do indywidualnych warunków anatomicznych podniebienia pacjenta
- szybkie zatamowanie krwi oraz stworzenie skrzepu w miejscu dawczym
- lepsze gojenie tkanek – dodatek cynku do masy termoplastycznej
- szybsze gojenie – brak wypłukania/wypadnięcia skrzepu z miejsca dawczego
- lepsza widoczność podczas zabiegu – brak krwi w polu zabiegowym dzięki zatamowaniu krwawienia
- zwiększenie powodzenia zabiegu implantacji przeszczepu w miejsce biorcze. Przeszczep znajduje się poza organizmem pacjenta minimalny czas, ponieważ na miejsce dawcze od razu po pobraniu jest aplikowana płytka
- skrócenie czasu zabiegu – możliwość wykonania płytki na miejscu, w gabinecie
- zwiększenie satysfakcji pacjenta (brak dodatkowych procedur np. szycia oraz dodatkowych wizyty na dopasowanie płytki protetycznej)
Jeżeli masz pytania, śmiało skontaktuj się z naszym Specjalistą ds. biomateriałów i produktów chirurgicznych, który z przyjemnością Ci pomoże.
Michał Sikora
Tel.: 882185520, (12) 423 49 17,
E-mail: m.sikora@fmdental.pl
Szczegółowe wskazówki i instrukcja są częścią zestawu startowego Elemental Intro Kit.
Czas zabiegu
Pre-operative, chair-side Zn-containing surgical stents affect(...)
Alkaya B, Kayhan HG, Temmerman A, Haytac MC, Teughels W.
Clin Oral Investigations, 2023
Badania kliniczne potwierdzają korzyści z zastosowania płytek ochronnych (stentów) Elemental PerioPlast
Interesują Cię konkrety? Oto one. Wyniki badań klinicznych i eksperymentów in-vitro potwierdzają liczne zalety stentów ochronnych marki Elemental.
- Pre-operative, chair-side Zn-containing surgical stents affect morbidity and wound healing after free gingival graft harvesting
Alkaya B, Kayhan HG, Temmerman A, Haytac MC, Teughels W.
Clin Oral Investigations, 2023
Wyniki tego badania pokazują, że zastosowanie podniebiennego stentu zawierającego cynk (opatentowany produkt PerioPlast marki Elemental) po pobraniu wolnego przeszczepu dziąsłowego prowadzi do istotnego zmniejszenia natężenia bólu oraz obniżenia ogólnej morbidyty pacjentów w okresie pooperacyjnym.
Wśród pacjentów, u których wykorzystano stenty zawierające cynk (PerioPlast), odnotowano znacząco krótszy czas trwania całego zabiegu oraz krótszy czas trwania zabiegu w porównaniu z grupą, w której stosowano jedynie żelatynowy środek hemostatyczny i szwy.
Badacze porównali stent chirurgiczny z cynkiem, przygotowany przedoperacyjnie w warunkach gabinetu, z popularną metodą zabiezpieczenia miejsca dawczego - żelatynowym środkiem hemostatycznym i szwami. Pod uwagę wzięli następujące zmienne: proces gojenia oraz morbidyty pacjentów po zabiegu pobrania wolnego przeszczepu dziąsłowego. Szczegółowo, analizie poddano: całkowity czas zabiegu, czas pracy w miejscu pobrania przeszczepu, ból pooperacyjny, krwawienia opóźnione, zmiany w nawykach żywieniowych, uczucie pieczenia, czas zakończenia reepitelializacji oraz odczuwany przez pacjenta dyskomfort.
W badaniu udział wzięło 60 pacjentów zakwalifikowanych do zabiegu FGG. Badacze podzielili ich na dwie grupy: w jednej zastosowano stent z cynkiem (PerioPlast), a w drugiej – zaszycie środka hemostatycznego w miejscu dawczym. Efekty kliniczne oceniano 1., 3., 7., 14., 28. i 56. dniu po zabiegu.
Wyniki badania klinicznego
W grupie pacjentów, u których zastosowano stent z cynkiem, zaobserwowano statystycznie istotne skrócenie czasu operacji w miejscu dawczym, zmniejszenie natężenia bólu pooperacyjnego, rzadsze występowanie krwawień opóźnionych, mniej wyraźne zmiany w nawykach żywieniowych oraz mniejsze uczucie pieczenia. Dodatkowo, reepitelializacja przebiegała szybciej w porównaniu z drugą grupą.
Uczucie pieczenia
Uczucie bólu po operacji
Badania in-vitro wskazują na wysoką biokompatybilność materiału
Wannes Van Holm, mikrobiolog i doktor nauk przyrodniczych w grupie badawczej Periodontologia i Mikrobiologia Jamy Ustnej na Uniwersytecie KU Leuven przeprowadził badania in-vitro nad stentami chirurgicznymi PerioPlast. Ocenił on biokompatybilność materiału stworzonego przez Elemental.
W celu przeprowadzenia oceny biokompatybilności materiałów hoduje się ludzkie keratynocyty w ich obecności. Tak również stało się w przypadku PerioPlast. Mikrobiolog sprawdził ich oddziaływanie na komórki ludzkie, jak i na bakterie. Punktem odniesienia, który służy badaczom do porównań, są płytki hodowlane, na których zwykle hoduje się wspomniane ludzkie karetynocyty. Porównano te płytki z materiałami, takimi jak PerioPlast marki Elemental, jak również tytan, kompozyt czy glasjonomer.
Zgodnie z naszymi oczekiwaniami, komórki ludzkie nie były szczególnie „zadowolone” z kontaktu z klasycznymi materiałami stomatologicznymi – przylegały do nich w ograniczonym stopniu. Natomiast materiały Elemental wykazały bardzo wysoką kompatybilność – podobną do tej, jaką obserwujemy na dnie standardowych płytek hodowlanych. Keratynocyty tworzyły na ich powierzchni jednorodne monowarstwy, co świadczy o dobrej adhezji i zdrowym rozwoju komórek.
Mówi Wannes Van Holm w filmie, który można obejrzeć tutaj⬇
Praktyczne zastosowanie Elemental PerioPlast w Twoim gabinecie
Elemental PerioPlast można wykorzystać podczas zabiegów, periodontologicznych, chirurgicznych, implantologicznych, a w szczególność podczas wszelkich procedur pobierania tkanki miękkie z rejonu podniebienia tj.
- przeszczep podnabłonkowej tkanki łącznej (CTG – Connective Tissue Graft)
- wolny przeszczep dziąsłowy (FGG – Free Gingival Graft)
Jest szereg wskazań do zastosowania płytek ochronnych Elemental PerioPlast:
- Zabezpieczenie miejsca pooperacyjnego
- Zabezpieczenie miejsca dawczego przeszczepu tkanki miękkiej
- Zabezpieczenie miejsca zabiegów periodontologicznych
- Zabezpieczenie i stabilizacja skrzepu
- Zabezpieczenie i stabilizacja produktu zastosowanego na powierzchni miejsca dawczego tkanki miękkiej
Z kolei przeciwwskazania do użycia Elemental PerioPlast są następujące:
- Produkt nie może być używany u pacjentów poniżej 18 r.ż
- Produkt nie może być użyty do gojenia pod śluzówkowego
- Produkt nie może być użyty podczas gojenia wtórnego (ziarninowanie)
- Produkt nie może być używana dłużej niż 30 dni
Sposób przygotowania i użycia stentu ochronnego Elemental PerioPlast
- Sterylne granulki Elemental PerioPlast podgrzej w wodzie o temperaturze max. 90 stopni Celsjusza. Posłuży Ci do tego podgrzewacza ze szklanym naczyniem - część zestawu startowego Elemental Intro Kit
- Po ich połączeniu uformuj ręcznie płytkę o rozmiarze niezbędnym do zabezpieczenia miejsca dawczego.
- Umieść płytkę ochronną (stent) w jamie ustnej pacjenta od strony podniebiennej, poproś pacjenta aby "przycisnął" stent językiem do podniebienia. Aplikując produkt pamiętaj, by stent swoim rozmiarem objął powierzchnie okluzyjną i policzkową zębów. Stent nie może wychodzić na część dziąsła przyczepionego.
- Po ok. 20-30 s. produkt twardnieje i może być wyciągnięty z jamy ustnej pacjenta, po to aby założyć go podczas przeprowadzania planowanego zabiegu.
- Produkt zakładany jest zaraz po pobraniu przeszczepu i ma pozostać na miejscu aplikacji do 24h. Po tym czasie może być ściągany przez pacjenta podczas higieny jamy ustnej. Przebarwienia od jedzenia oraz picia są naturalne dla produktu.
Jeżeli masz pytania, śmiało skontaktuj się z naszym Specjalistą ds. biomateriałów i produktów chirurgicznych, który z przyjemnością Ci pomoże.
Michał Sikora
Tel.: 882185520, (12) 423 49 17,
E-mail: m.sikora@fmdental.pl
Szczegółowe wskazówki i instrukcja są częścią zestawu startowego Elemental Intro Kit.