"Magnetyczny młotek" to całkowicie innowacyjne narzędziem do chirurgii stomatologicznej i implantologicznej

Jeśli chcesz zobaczyć i wypróbować Magnetic Mallet to będzie ku temu dobra okazja podczas najbliższej konferencji "Implanty" w Jachrance (21 - 24 listopada 2019) , gdzie odbędzie się warsztat  poświęcony temu rozwiązaniu. Więcej szczegółów nt. warsztatu znajdziesz tutaj

"Magnetyczny młotek" to całkowicie innowacyjne narzędziem do chirurgii stomatologicznej i implantologicznej.  „Magnetic Mallet“, czyli "magnetyczny młotek" znajduje swoje zastosowanie w zabiegach:

 • podnoszenie dna zatoki szczękowej;
 • protokoły pionowego i poziomego zagęszczania i poszerzania kości;
 • zębów ankylotycznych
 • ekstrakcje zębów ankylotycznych
 • a także we wszystkich przypadkach, w których zwykle stosuje się młotek chirurgiczny.

Producentem młotka jest firma Meta Ergonomica

Zasada działania Magnetic Mallet

Urządzenie wykorzystuje uderzenie elektromagnetyczne, które wyzwala siłę o dużej intensywności i koncentracji. Ta technologia umożliwia uzyskanie plastycznego odkształcenia kości, ale bez transmisji uderzenia i rozprzestrzeniania się impulsu po czaszce, jak to zwykle ma miejsce przy uderzeniach młotka chirurgicznego w wykorzystywany instrument.

Zniesienie negatywnych skutków siły odrzutu

Skondensowana energia i ruch posuwisty wykorzystywanego ostrza generowane są w czasie 120 (µs) milisekund. W ten sposób zastosowanie młotka magnetycznego zapobiega powstawaniu siły odrzutu, w konsekwencji, występowania u pacjentów łagodnych, napadowych, pozycyjnych zawrotów głowy (benign paroxysmal positional vertigo, BPPV) – to choroba wynikająca z zaburzeń w uchu wewnętrznym.

Co to jest BPPV

U pacjentów objawy BPPV  (napadowe, pozycyjne zawroty głowy  - benign paroxysmal positional vertigo, BPPV)  u pacjentów manifestują się jako  powtarzające się, krótkie zawroty głowy, wywołane przez zmianę położenia głowy. Zawroty głowy mogą nastąpić przy skrętach głowy w łóżku lub innych zmianach pozycji. Każdy epizod zawrotów głowy zwykle trwa nie dłużej niż minutę. Zazwyczaj tym zawrotom towarzyszą nudności. BPPV jest jedną z najczęstszych przyczyn zawrotów głowy po zastosowaniu klasycznych młotków chirurgicznych.

Jak działa Magnetic mallet

Młot magnetyczny „Magnetic mallet“ to złożony instrument magneto-dynamiczny wyposażony w prostnicę zasilaną energią z urządzenia sterującego mocą, dostarczający impulsu zgodnie z zaprogramowaną wartością . Osteotomy są przymocowane do rękojeści, która wyzwala falę uderzeniową. Końcówka osteotomu porusza się wskutek impulsu transmitowanego z urządzenia bazowego do rękojeści.

LA_mallet_opis_1

Różne tryby intensywności

4 różne intensywności pracy oferowane przez generator, pozwalają chirurgowi modulować siłę w zależności od rodzaju zabiegu i oporu kości, na którą jest transmitowane uderzenie. Zapewnia to duży margines bezpieczeństwa i dużą precyzję operowania. Co więcej, wstępnie wybrana intensywność pozwala na powtarzalność protokołów, co jest w zasadzie niemożliwe do osiągnięcia w przypadku instrumentów ręcznych. Manualnie, nigdy nie uderzymy z idealnie powtarzalną siłą.

Ergonomiczny projekt

Ergonomiczna rękojeść młotka magnetycznego jest używana tylko jedną dłonią, a impulsy są wyzwalane za pomocą nożnego kontrolera sterującego, pozostawiając drugą dłoń wolną i umożliwiając lepszą widoczność w polu operacyjnym. W przypadku wykorzystania klasycznych młotków chirurgicznych, obydwie dłonie muszą znajdować się w polu zabiegowym. Jedna przytrzymuje instrument, druga operuje młotkiem.

LA_mallet_opis_2

Wyjątkowa precyzja

Lekarze praktycy, którzy zastosowali już Magnetic Mallet w codziennej praktyce implantologicznej, wspominają o wyjątkowej precyzji podczas penetracji ekspanderów w kości. Kość blaszki zbitej przy słabiej zmineralizowanej strukturze gąbczastej wewnątrz, ze względu na swoją anatomię, zwykle odchyla ścieżkę prowadzenia ręcznego osteotomu, w trakcie przejścia z jednego ośrodka (gęstości) do drugiego. Ponadto, sama dynamika uderzenia młotka chirurgicznego w instrument, często przenosi siłę uderzenia na osteotom, nie współosiowo do powierzchni roboczej ostrza, powodując przypadkowe przesunięcia tej osi.

Kontrola i powtarzalność

W zmęczonych długą pracą zabiegową rękach, nawet doświadczonego chirurga, uderzenia klasycznego młotka w instrument nie są łatwe do precyzyjnego kontrolowania. W odróżnieniu od instrumentów ręcznych, Magnetic Mallet zapewnia powtarzalną precyzję ruchu wykorzystywanego instrumentu.

Zalety dla lekarza -podsumowanie:

 • Lepsza widoczność i kontrola pracy
 • Uproszczenie procedur augmentacji kości
 • Precyzja w pozycjonowaniu oraz ustawieniu osteotomu
 • Wyższa, pierwotna stabilność implantu
 • Ograniczenie konieczności frezowania kości
 • Tworzenie wyższego parametru BiC (bone to implant contact)
 • Eliminacja konieczności wykonywania zabiegów Caldwell-Luc
 • Lepszy dostęp do tylnego odcinka szczęki
 • Uproszczenie procedur chirurgicznych w żuchwie
 • Uproszczona technika wprowadzania implantów: „assisted implant insertion”

Podsumowanie zalet dla pacjenta:

 • Brak syndromu BPPV
 • Mniej traumatyczne przeżycia podczas zabiegów chirurgicznych
 • Szybsze odzyskiwanie sprawności po zabiegu
 • Brak utraty kości
 • Poprawa gęstości niskiej jakości kości
 • Większy komfort w porównaniu do zabiegów z wykorzystaniem klasycznych młotków

Przykładowe zastosowania Magnetic Mallet:

 • Ekstrakcja zębów zatrzymanych
 • Ekstrakcja zębów ankylotycznych
 • Ekstrakcje zębów
 • Podnoszenie dna zatoki szczekowej techniką Summers’a
 • Poszerzanie wyrostka (split crest, etc.)
 • Zagęszczanie kości łoża pod implant
 • Podważanie bloków kostnych
 • Wprowadzanie implantów w trybie „assisted implant insertion“
 • Zdejmowanie koron i mostów

Zobacz więcej informacji, filmów i protokołów na stronie producenta:

https://osseotouch.com

 

Zobacz także inne prezentacje na YT:

 
Newsletter

Jesteś lekarzem lub profesjonalistą
z branży medycznej?
Zobacz nowości
z branży, filmy, gorące informacje
o szkoleniach, webinarach i super ofertach - to wszystko znajdziesz w naszych newsletterach.

Porozmawiajmy o skalero - piaskarce Mectron Combi Touch

Wypełnienie formularz. Skontaktujemy się z Tobą w wybranym przez Ciebie terminie.

Potwierdź, że wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych i akceptujesz "Politykę prywatności"

FreshMail.pl
 

Co wybrać? Czy ta opcja jest dla Ciebie?

Szukasz uniwersalnego skalera lub skalero-piaskarki? Nie wiesz co wybrać i czy to się opłaci? Zostaw swoje dane kontaktowe. Odezwie się do Ciebie nasz Specjalista. Doradzi, dobierze rozwiązanie. Jeśli zaproponowana opcja przypadnie Ci do gustu - przywiezie urządzenie do Twojego gabinetu. Zobaczysz na żywo jak działa. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności. 

Przepraszamy za checkboxy. Wiemy, że ich nie lubisz. Chcemy działać zgodnie z prawem dlatego prosimy o ich zaznaczenie. Potwierdź, że wyrażasz zgodę na przetwarzenie Twoich danych osobowych i akceptujesz "Politykę prywatności"

FreshMail.pl
 

Chcesz, żeby odezwał się do Ciebie nasz Specjalista?

W tym celu zostaw swoje dane kontaktowe. Jeśli chcesz, uzupełnij dodatkowe informacje dotyczące Twojej praktyki. To ułatwi dobór odpowiedniego rozwiązania. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności. 

Przepraszamy za checkboxy. Wiemy, że ich nie lubisz. Chcemy działać zgodnie z prawem dlatego prosimy o ich zaznaczenie. Potwierdź, że wyrażasz zgodę na przetwarzenie Twoich danych osobowych i akceptujesz "Politykę prywatności"

FreshMail.pl
 

Chcesz, żeby odezwał się do Ciebie nasz Specjalista?

W tym celu zostaw swoje dane kontaktowe. Jeśli chcesz, uzupełnij dodatkowe informacje dotyczące Twojej praktyki. To ułatwi dobór odpowiedniego rozwiązania. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności. 

Przepraszamy za checkboxy. Wiemy, że ich nie lubisz. Chcemy działać zgodnie z prawem dlatego prosimy o ich zaznaczenie. Potwierdź, że wyrażasz zgodę na przetwarzenie Twoich danych osobowych i akceptujesz "Politykę prywatności"

FreshMail.pl